Вила Раскрсница – Брајчино

Вила Раскрсница Брајчино се наоѓа во подножјето на планината Баба со својот прекрасен врв Пелистер во Преспанскиот регион. Со надморска височина од 1100 м. Таа претставува прекрасна воздушна бања. Вилата има капацитет од 5 соби, секоја од нив има сопствено купатило. Гостите кои престојуваат во Вила Раскрсница може да собираат зеленчук од еколошка градина доколку сакаат подготовка на свежа и здрава салата. Оваа неверојатна сценографија создава слика на бајка и правигостите да се чувствуваат позитивни, опуштени и весели. Дишењето чист и свеж воздух, во комбинација со храна од домашно производство ќе биде невидено искуство. Резервации може да се направат само однапред. Сето ова може да се најде во селото Брајчино, кое се наоѓа на 6 км од Преспанското Езеро и 70 км од Аеродромот “Св Апостол Павле “- Охрид.

Контакт за резервации

075 796 796

Галерија

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Љубојно

Селото е сместено на околу 2 километри источно од Преспанското Езеро, во една од западните пазуви на планината Баба, во долниот тек на живописната долина на Брајчинска река. Се простира на обата брега на реката, на надморска височина од околу 920 метри.

Низ атарот на селото тече Брајчинска река кај љубанци позната и по името „Стара Река“), водоносна, брза и бистра, никогаш не пресушува. На нејзиниот јаз кој минува низ селото, до годините на Илинденскоо востание работеле 16 воденици, две валалници и девет казани за варење ракија.

За разлика од повеќето преспански села, во права смисла на зборот Љубојно е село од собран, дури збиен тип, со околу 350 куќи, градени наблиску или меѓусебно поврзани и правилно распоредени од двете страни на јасно создадените и делумно асфалтираните улици. Основен белег на селото му даваат куќите градени меѓу двете светски војни, со печалбарски пари. Нив посебно ги краси фино делканиот камен, разнобојните фасади и вкусно гелендираните балкони. Двориштата во кои се наоѓаат останатите стопански објекти (тремови, штали, плевни, магацини, гаражи, фурни, бунари, гумна, и сл.) главно се оградени со високи авлии и широки порти. Денес, се обновуваат старите, но се градат и нови современи куќи. Селото Љубојно носи карактеристики на мала градска населба.

Галерија

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

 

 

Преспански Јаболкобер

Општина Ресен 16 пат ја организира манифестацијата „Преспански јаболкобер“ која и годинава ќе опфати активности од областа на земјоделството, културата, туризмот, уметноста и спортот. Традиционалниот настан ќе се одржи од 23 до 27 септември на неколку локации, а главните музички настани се закажани на градскиот плоштад.

Првиот фестивалски ден е резервиран за познати фолк-изведувачи, а концерти под отворено небо ќе имаат Елена Велевска, Ефто Пупиновски и Миле Kузмановски. На втората поп-вечер публиката ќе ужива во рефрените на Даниел Kајмакоски, Тања Царовска и групата „Суперхикс“, а последниот ден на програмата се настапите на фолклорните групи „Kардашлик“, „Илинден“ и „Таше Милошевски“. Водител на шоуто ќе биде популарниот стендап-комичар Марјан Ѓорѓиевски.

Манифестација „Преспански јаболкобер“ е поврзана со празнувањето на православниот христијански празник Kрстовден и воедно претставува традиционален почеток на бербата на јаболката во Преспа.

Connect beach – Сливница

Во близина на селото Сливница, на брегот на Преспанското езеро се наоѓа една од најубавите плажи во Македонија, плажата “Connect Beach”.

Забавата и релаксацијата никогаш не стивнува. Тука е ресторанот  во кој своето уживање ќе го најдат 360  гости а љубителите на рибните специјалитети – рибен ресторан со капацитет до  100 гости,  и кафе барот каде ладното пиво и слаткото кафе можат да го испијат дури 460 гости.

 13892103_1825377027699939_3040445060031776992_n

Конект бич е пространет на простор кој е модерен и елегантен, дизајниран да  ги импресионира дури и тие со највисоки стандарди.

Пред се,  покрај ресторанот и кафе барот, главно место зазема песочната плажа во должина на брегот на Преспанското езеро, опремена  со 1000 лежалки и 30 Вип –шеици, како и сопствен бесплатен паркинг за 2000 возила, како и VIP паркинг за 70 мотори.

Сакате да уживате во погледот кон езерото и да сте блиску до звуците езерските бранови?

Да, имате можност!  Удобни фотељи покриени со чадори, ви стојат на располагање на платформата над бистрата вода.

13921060_1823293647908277_99229400871413435_n

За оние кои сакаат сами да ги разгледуваат убавините на прекрасна околина, тука е пешачката зона уредена со патеки,осветлена со канделабри за вечерни прошетки и   зелен појас со повеќе од 200 садници.

Conect Beach се погрижиле и за добра забава и исполнет ден и за вашите најмили, децата. 2 парка и 2 одбојкарски игралишта, а вие само надгледувајте ги и чуствувајте се одлично.

Не е заборавен нитy музичкиот дел, секој ден е исполнет со богата програма со познати ДЈ , музички групи, концерти, забави уживање за сите вкусови во денот и во ноќните часови.

Уживајте во летни денови и имајте мигови за паметење  кои ви ги нуди ова бајковито место.

Галерија:

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider
Локација:

Контакт:

Телефони: +389 77 994 635,      +389 75 460 858

Тур де галичица

Nастанот “TOUR DE GALICICA” претставува спортки рекреативен настан кој се одрќува во Преспа. Велосипедската тура е во должина од 71 км. По падините на Галичица со 35 км офроад пат. Турата е во целост обележана со патокази, информативни табли и кадрони. Ќе уживате во прекрасните пејсажи и погледи на Преспанското и Охридското езеро.
Линк од целата тура што се вози: http://www.bikemap.net/en/route/2947774-tur-de-galichitsa/
Забрането учество на малолетни лица, освен во присуство на родител или старател.
Опрема: за учество неопходно е носење на заштитна кацига и технички исправен планински велосипед.


Телефон за контакт: Кристијан 078/254443, Дејан 075282207

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Остров Мал Град

    Мал град е името на островот кој се наоѓа во Преспанското Езеро од Албанската страна кој е во близина на селото Пустец. Мал Град има површина од 0,05 километри квадратни и е на надморска височина од 860 метри. На островот се наоѓа црквата „Пресвета Богородица“ која се верува дека е изградена во 1369 година. Посетувањето на островот е главен „таргет“ на туристите кои сакаат да ги вкусат убавините на Мала Преспа.

Локација

Црква св. Ѓорѓи – с. Курбиново

      Во подножјето на Баба Планина на окулу три километри над селото Курбиново се наоѓа црквата св. Ѓорѓи која се смета дека е изградена во 1991 година што може да се каже од написот над олтарот. За тоа време претрпела повеќе оштетување од кои и за нијанса го променила изгледот. Оваа Црква припаѓа под преспанско пелагониската епархија.

    Фасадите на црквата се изработени на специфичен начин кој е денеска видлив на долните делови од зидовите. Црквата била изградена во времето на владеењето на Комненовците со Византија, кога во црковното градителство доминира разнообразност на архитектурните форми на цркви. Но Курбиново се одликува повеќе со живописот одколку со архитектурата. Фреските се едни од најубавите и најдобро сочувани што од тој временски период допираат до нас. Мајсторите на творештвото се непознати но се знае дека преставува надоврзување на нерешките мајстори.

Галерија

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Локација

Орнитолошки резерват Езерани

     Доколку сте љубител на птици а ја посетувате Преспа, не смеете да ја пропуштите шансата да го посетите орнитолошкиот резерват Езерани. Овој простор е еден од исклучителните простори со сочувани исклучителни вредности во светот. Во орнтитолошкиот резервоар Езерани има од окулу 260 видови птици од кои од окулу 100 спаѓаат во водните видови. Во овој резерват има прилично висок процент на видови на птици земајќи го во предвид вкупниот број на видови на птици кои постојат во Р. Македонија кој изнесува окулу 320 видови на птици. Во резерватот е поставена куќичка, од која може да се набљудуваат стаништата на птиците, летот над езерото нивниот живот во езерото и крај езерото без да се наруши природната рамнотежа од посетителите. Населението кое живее во околината е информирано за протегањето на резерватот и коректно се однесува кон неговото постоење. Просторот е поделен на три зони од кои во првата зона која литоралниот дел од крајбрежјето забранет е риболов, движење на луѓе копање песок и слично. Поопширни информации за орнитолошкиот резерват Езерани може да се добијатат во селото Асамати во информативниот и истражувачки центар кој е сместен во селскиот задружен дом.

Галерија

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Локација

Долно Дупени

     На 34 километри од градот Ресен, на надморска височина од 1026 метри, сместено во подножјето на Баба Планина, на само неколку стотини метри од Преспанското езеро, селото Долно Дупени е вистински рај за оние кои што сакаат да се одморат од градските гужви. Уште додека се движите кон селото може да го почувствувате опојниот мирис на преспанската јаболка, на пченица и пченката. Туризмот во селото е во постојан раст. За тоа многу помогна и модерно уредената плажа „Дупени Бич“.Недалеку од селото, на 2 километри е месноста Маркова Нога која е најјужната точка во Република Македонија и во која се наоѓа познатата плажа Дупени Бич. Направена од ситен песок, плажата се наоѓа на само неколку стотини метри од селото и е вистинска атракција за туристите. Плажата за многумина е вистинска причина поради која луѓето се одлучуваат да го посетат селото. Жителите ја нарекуваат и „плажа на вљубените“ е опремена со сламени чадори, дрвени маси и столчиња и терен за одбојка, а од кафулето може да се гледа прекрасното зајдисонце.

Галерија

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Локација

 

 

НАЦИОНАЛЕН ПАРК ГАЛИЧИЦА

    Galichica National Park is located on the south-western part of Macedonia. This park includes Mount Galicica with its coastline of Prespa and Ohrid Lake. Galichica is located at 2,254 meters above sea level and covers an area of ​​22,750 square meters. Park Galichica is situated between the two largest lakes in Macedonia, Prespa and Ohrid Lake. Particularly attractive is that there is a part of the mountain from where you can see simultaneously both lakes. On the mountain you can find over a thousand species of plants. From plants that represent special value in the national park “Galicica” should emphasize plants of woody vegetation and relict and endemic forms. From the woody plants attractive are: wild and descendants Foja pine and fir munika, horse chestnut and other endemic plants can be distinguished: junipertree, rabbits foya, Molik, munikata, omelika and others. From the beautiful features of nature are most attractive Naum cave will and “Samotskata” hole. Also Galichica national park can be used for running and walking for recreational trails. In the park Galichica regularly are organising sports activities through the park passing route of cycling event which takes place every year “Tour de Galichica”, there are also suitable areas for skiing, the park is also perfect for fans of adrenaline or mountaintops It is very suitable for paragliding also there are more attractive peaks for climbers to conquer.

Gallery:

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

location: